BISO - SOJAFLEX PRO LAVERDY

LAVERDA M306LS S ŽACÍ LIŠTOU FREEFLOW 7.6M A ADAPTÉREM BISO SOJAFLEX

BISO - SOJAFLEX PRO LAVERDY
autor: vomela publikováno: 25.8.2020

Adaptér BISO SojaFLEX je dobrým řešením pro sklizeň sóji pro majitele sklízecích mlátiček Laverda/Fendt/MF/Challenger se standardní žací lištou (FreeFlow). Tyto mlátičky mají zpravidla řepkový adaptér a stejným způsobem je možné nasadit na žací lištu adaptér pro sklizeň sóji SojaFLEX s modulem FLEX.

Laverda M306LS s originální žací standardní žací lištou FreeFlow o záběru 7.6m s adaptérem BISO SojaFLEX (Východní Slovensko 2017).

Na obrázku můžete vidět dlouhé děliče a kosu modulu FLEX ve spodní poloze.

Pravá strana žací lišty s rychloupínákem a řadou plazů modulu FLEX.

Během posledních 5ti roků jsme se hodně naučili o sklizni sóji, především o velmi rozdílných podmínkách sklizně, odrůdách sóji a rozdílných přístupech a strategiích samotných zákazníků. Pečlivě jsme si vyhodnocovali informace od našich zákazníků a provedli jsme mnoho vylepšení.

Adaptér SojaFLEX má řadu vlastních plazů.

V této oblasti jsme měli potíže v roce 2017 a proto jsme pro rok 2019 přepracovali držák kosy a to dost zásadním způsobem. Dnes máme jiný úhel a pro některé zákazníky možnost objednat Schumacher dvojprsty a kosu.

Sada Schumacher pro rok 2020

Pro rok 2020 má BISO v nabídce možnost objednat na adaptéry SojaFLEX dvojprsty BISO, kosu BISO, hlavu kosy, páku kosy a převodovku kosy (vše BISO) nebo jako druhou variantu na přání speciální přechodovou hlavu kosy s možností osadit adaptér dvojprsty a kosou Schumacher. Tato volba má smysl pro zákazníky pracující v kamenitých oblastech.

Tento SojaFLEX adaptér je osazený standardní pákou kosy BISO se šroubem, kosou BISO s hlavou kosy rovněž BISO. Dvojprsty BISO jsou standardní jaké používáme na žacích lištách CropRanger.

Hlava kosy a páka kosy mají ochranu proti kamení. Některé osádky za vhodných podmínek tento chránič demontují pro dosažení maximálního čistícího efektu v této oblasti. Tento kryt ve tvaru plazu je součástí standardní výbavy každého stroje.

Na tomto obrázku můžete vidět, že převodovka BISO je integrována do rámu modulu BISO SojaFLEX a pohybuje se společně s levým plazem.

Pohon řemenem je dobrým řešením pro tento účel. Řemenice původní převodovky Laverda se otáčí, ale kosa samotná je odpojená a nepohybuje se.

Plechy z pružinové oceli mají na své horní části viditelné poškození žluté barvy v místech, kde se pružné prsty přihaněče dotkly modulu FLEX. Tato žací lišta nemá žádnou automatickou funkci, která by tomuto zabránila.

Maximální pracovní záběr je 7.5m

Pokud lišta pracuje v režimu FLEX je zátěž pohonů kosy skutečně vysoká. Vše nezáleží pouze na půdních podmínkách, ale také na opotřebení kosy a dvojprstů. Díky tomu a především na základě provozních zkušeností nabízíme maximální pracovní záběr 7.5m pro všechny značky (respektive 7.6m v některých případech). Tato technologie dává majiteli možnost useknout stonek sóji skutečně těsně u země, pokud se dvojprsty dotýkají země. A tím docílit velmi dobré efektivity sklizně.

Na obrázku můžete vidět „neagresivní nastavení“ modulu SojaFLEX, dvojprstů a samotné kosy. Jedná se o jednoduchý a plně mechanický systém kde potřebujete více jak 50kg pro nadzvednutí dvojprstu (konkurence potřebuje zpravidla 70-80kg). Zákazníci říkají, že modul SojaFLEX od firmy BISO je v této kategorii velice měkký.

Pro sezónu 2020 jsme mírně pozměnili odpružené závěsy děličů. Na obrázku můžete vidět dlouhé děliče, typické pro sójové adaptéry.

Pohled na levou stranu – pohony. Na této liště jsme na maximu pracovního záběru o velikosti 7.6m. Adaptér SojaFLEX nemá snadný život během sklizně a díky tomu je třeba používat jednoduchou konstrukci s možností rychlých místních oprav v případě poškození. V kritické situaci těžkého poškození adaptéru můžete rychle odpojit SojaFLEX a v případě skutečné nouze používat žací lištu jako standardní.

Toto je unikátní obrázek pro osádky mlátiček Laverda. Na základě požadavku zákazníka servis BISO předělal původní žací lištu Laverda a osadil na ni mechanismus naklápění na špičku se dvěma hydraulickými válci z žací lišty BISO CropRanger. Takže tento konkrétní stroj dokáže za jízdy měnit úhel naklopení žací lišty a tedy i modulu SojaFLEX na základě aktuálních podmínek. Mlátička na obrázku má PFR válec v šikmém dopravníku, který je typický pro sklízecí mlátičky Laverda.

Více o sadě Soja-Flex zde: http://navigator.biso.eu/biso/skliznova-technika/biso-soja-flex/

Brožuta ke stažení: http://navigator.biso.eu/wp-content/uploads/2015/02/Product_range_BISO.pdf

 

Další zajímavé články:

BISO 3D VARIOFLEX•AIR•i
Efektivní a pohodová sklizeň začíná u prémiové žací lišty. Mezi prémiové budou patřit modely, které umí sklízet nejenom obiloviny, řepku či sóju, ale i polehlou pšenici či ječmen...

Pokračování zde.

BISO - SOJAFLEX
Adaptér pro sklizeň sóji od firmy BISO byl od roku 2005 nabízen v pracovní šířce do 9 metrů. Tento výrobek se zaměřuje na všechny značky sklízecích mlátiček s žacími lištami v provedení...

Pokračování zde.

BISO 3D – řepka, sója, obiloviny
Z jakého segmentu se rekrutují zákazníci technologie BISO 3D? Vyplatí se jim tato technologie? Jsou to klienti, kteří patří ke starému jádru uživatelů žacích lišt BISO co se drží...

Pokračování zde.